За ученето - една фермерска гледна точка
Във фермата, винаги сме учили и ще учим, но не защото си го поставяме за цел, а защото играта, откритата среда и ежедневния живот пораждат въпроси и децата ги задават. По време на последната програма оставихме децата сами да определят какво искат да знаят и ние просто се постарахме да отговорим на въпросите им. Повечето теми бяха провокирани от живота във фермата - къщи от слама и кал, кучетата, как се садят цветята и т. н.
-
Защо трябва да ходя на училище? - ме пита всеки ден синът ми, който от тази година тръгна на училище. Пита ме, защото когато тръгна вече знаеше да чете, да пише, да събира и изважда големи числа. Знаеше всичко това, не защото ние сме го учили, а защото на него му беше интересно и сам питаше.
Нашите деца познават естествения начин на учене и затова им е много трудно да проумеят идеята на това да стоиш цял или половин ден на едно място, само за да придобиеш едни знания и умения, които можеш да придобиеш по хиляди други възможни начини.
-
Всички родители могат да четат и да смятат - не могат ли те да учат децата си? -
Могат, но има неща, които родителите не знаят и за това се налага да ходите на училище.
-
Ами като не знаят - има книги, има Интернет - могат да прочетат и да научат. Макар да е на седем, синът ни инстинктивно усеща как се случва истинското учене. То се ражда с желанието да разбереш нещо, да усвоиш нещо, ражда се от лична потребност и само тогава е трайно и използваемо.
-
Тогава ще ходим да си губим времето до обяд в училище, а следобед ще учим наистина вкъщи! :-)